Home PROPRIETATE INTELECTUALA DREPTURI DE AUTOR

PROPRIETATE INTELECTUALA DREPTURI DE AUTOR

PROPRIETATE INTELECTUALA DREPTURI DE AUTOR
-MARCI SI INDICATII GEOGRAFICE/DESENE SI MODELE INDUSTRIALE/BREVETE DE INVENTIE; DREPTURI DE AUTOR SI DREPTURI CONEXE-

DREPTURILE DE AUTOR SI DREPTURI CONEXE
In ceea ce priveste sectorul drepturilor de autor, echipa noastra de avocati ofera urmatoarele servicii:

  • asistarea si furnizarea de consultanta specifica in vederea incheierii si perfectarii contractelor privind drepturile de autor si drepturile conexe pentru creatiile intelectuale (contracte de editare, contracte de cesiune, inserarea de clauze specifice de cesiune in cadrul contractelor individuale de munca, contracte de comanda, contracte de reprezentare teatrala sau executie muzicala, contract de inchiriere, contracte de licenta);
  • asistarea si reprezentarea in cadrul procedurilor de aparare a dreptului de autor, a drepturilor conexe precum si pentru recuperarea oricaror posibile prejudicii provocate prin utilizarea neautorizata si care pot rezulta din astfel de litigii;
  • asistarea si reprezentarea in cadrul procedurilor de inregistrare si protejare a drepturilor de autor in fata ORDA (Oficiul Roman pentru Drepturile de Autor);
  • asistarea si reprezentarea in fata Organismelor de Gestiune Colectiva (OGC) precum: UCMR-ADA, CREDIDAM, COPYRO, UPFR, VISARTA etc.

Contactati-ne pentru PROPRIETATE INTELECTUALA DREPTURI DE AUTOR